Národní divadlo Brno

Tosca | Opera na Špilberku - letní scéna NdB 2022

Zpěvačka Floria Tosca a malíř Mario Cavaradossi jsou italští umělci, kteří se těší velkému respektu a obdivu, přesto jsou však vytrvale pronásledováni zákeřným policejním šéfem Scarpiou. Jaká je síla politické moci a jak moc se dá zneužít? Operu Tosca můžete shlédnout v provedení souboru Opery NdB v Janáčkově divadle v Brně. Letní večery je nejlepší strávit pod hvězdami s hudbou, a proto soubor Janáčkovy opery NdB přináší již pátým rokem operní představení do romantického prostředí hradu Špilberk. Přijďte si užít jedinečnou atmosféru open air představení.

#operanašpilberku
#letníscéna
#drama
#tragédie
#historické
#romantické
#letníscénandb
#opera
#divadlobrno
#hradšpilberk
#letníscénabrno

Všechny termíny

sobota

27. 8. 2022


19:00


Hrad Špilberk - Velké nádvoří

Brno


200 - 800 Kč

Popis

O PŘEDSTAVENÍ

Letní večery je nejlepší strávit pod hvězdami s hudbou, a proto soubor Janáčkovy opery NdB přináší již pátým rokem operní představení do romantického prostředí hradu Špilberk. Přijďte si užít jedinečnou atmosféru open air představení.

1. jednání
Do kostela Sant’Andrea della Valle přichází skupinka turistů. Když se je průvodkyně snaží svolat, povšimne si elegantní dámy a ke svému údivu v ní poznává operní divu Marii Callas. Překvapení turisté se zdraví se slavnou pěvkyní, jen mladá dvojice se odtrhne od skupinky a odchází zabráni sami do sebe. Maria se za nimi dívá a v paprscích slunce pronikajícího kopulí kostela se jí před očima protne její život s příběhem opery, která jí přinesla největší slávu…


Cesare Angelotti, konzul Římské republiky, uprchl z vězení v Andělském hradu. V kostele mu jeho sestra ukryla v rodinné kapli ženské šaty na převlečení. Kostelník připravuje štětce pro malíře Cavaradossiho, který zde pracuje na obraze Máří Magdaleny. Cavaradossi se objeví a kostelník si povšimne, že mu obraz připomíná tvář ženy, která se chodí do kostela modlit. Cavaradossi přisvědčí, i on ji viděl a zaujat její vroucí modlitbou ji zvěčnil na obraze. Kostelník je pohoršen, ale Cavaradossi tvrdí, že každá krása má své kouzlo a vzpomíná na svou milenku, zpěvačku Florii Toscu.

Po odchodu kostelníka se objeví Angelotti v domnění, že kostel je prázdný. Ulekne se přítomnosti malíře, ale pak v něm poznává starého přítele. Cavaradossi mu nabízí pomoc, Angelotti se však musí znovu ukrýt, protože do kostela přichází Tosca.Ta zaslechla zevnitř hlasy a podezřívá Cavaradossiho, že před ní skrývá jinou ženu. Malíři se konečně podaří přimět Toscu k odchodu, ta si však všimne rozpracovaného obrazu a poznává v něm rysy markýzy Attavanti. Cavaradossi ji znovu ubezpečuje o své lásce. Tosca konečně odchází. Cavaradossi nabízí Angelottimu úkryt ve své vile. Než se stačí rozejít, zazní výstřel z děla, který ohlašuje odhalení Angelottiho útěku. Cavaradossi se rozhodne přítele doprovodit.

Kostelník svolává ministranty, aby se připravili na Te Deum k oslavě vítězství nad Bonapartem. Do kostela vpadne šéf policie Scarpia, který se svými muži hledá uprchlého Angelottiho. Otevřená kaple, vějíř se znakem markýzi Attavanti, prázdný košík od jídla určeného pro Cavaradossiho – to vše jsou důkazy utvrzující Scarpiovo podezření, že zde Angelotti byl a kdo mu pomohl při útěku. Do kostela se vrací Tosca. Scarpia se rozhodne využít Tosčinu žárlivost k odhalení uprchlíka. S pomocí nalezeného vějíře ji přesvědčí, že se Cavaradossi skutečně schází s markýzou Attavanti. Tosca je rozhodnuta milence přistihnout v malířově vile a Scarpia ji nechává sledovat svými muži. Začíná slavnostní Te Deum, Scarpiovy myšlenky však patří jedinému – Tosce.

2. jednání
V paláci Farnese čeká Scarpia na své muže, které poslal za Toscou do Cavaradossiho vily. I Tosca je v paláci, zpívá slavnostní kantátu. Scarpia ji nechává pozvat do svého apartmá. Přichází Spoletta, aby podal hlášení. Po odchodu Toscy vpadli do vily, ale Angelottiho tam nenašli. Zatkli tedy alespoň Cavaradossiho. Ten je přiveden ke Scarpiovi, ale rázně popírá všechna obvinění. Přichází Tosca, která je překvapena jeho přítomností. Scarpia dá malíře odvést a snaží se získat informace od Toscy. Ta zprvu popírá, že by našla ve vile někoho dalšího, ale když nechá Scarpia Cavaradossiho mučit, Tosca po chvíli prozradí, že Angelotti je ukryt ve studni u vily. Scarpia nechává přivést Cavaradossiho a posílá Spolettu do vily. Cavaradossi vyčítá Tosce, že ho zradila. Vpadne posel se zprávou o vítězství Bonaparta. Cavaradossi se vysmívá Scarpiovi a vítá svobodu! Scarpia dá najevo, že si tak malíř podepsal rozsudek smrti a nechá ho odvést.

Tosca prosí Scarpiu, aby Cavaradossiho ušetřil. Scarpia namítá, že zachránit ho může jen ona – pokud bude jeho. Tosca nakonec souhlasí, ale chce, aby byl Cavaradossi okamžitě propuštěn. Scarpia však trvá na fingované popravě. Dá rozkazy Spolettovi a napíše průvodní list. V momentě, kdy si chce vzít svou odměnu, jej Tosca zabije.

3. jednání
Cavaradossi čeká na Andělském hradu na popravu. Doléhá sem zvuk kostelních zvonů. Cavaradossi píše dopis na rozloučenou a vzpomíná, jak kdysi byli s Toscou šťastni. Přichází Tosca a ukazuje mu průvodní list od Scarpii a přiznává se, že Scarpiu zabila. Vylíčí mu, jak má proběhnout jeho „poprava“ a radí mu, jak se zachovat, aby vše vypadalo věrohodně. Oba se ujišťují o své lásce. Za východu slunce je Cavaradossi na terase Andělského hradu předveden před popravčí četu. Po výstřelu se zhroutí. Když četa odejde, Tosca k němu běží a v hrůze zjišťuje, že ji Scarpia oklamal: Cavaradossi je mrtev. Na nádvoří vpadne Spoletta s muži, kteří již objevili Scarpiovou mrtvolu. Tosce zbývá jediné východisko…

OBSAZENÍ

Floria Tosca: Maida Hundeling j. h., Iveta Jiříková j. h.
Mario Cavaradossi: Rafael Álvarez j. h., Mickael Spadaccini j. h., Magnus Vigilius j. h., Luciano Mastro j. h., Peter Berger j. h.
Baron Scarpia: Gustáv Beláček j. h., Jiří Sulženko
Angelotti: Igor Loškár, David Nykl
Kostelník: Ladislav Mlejnek, Richard Novák j. h.
Spoletta: Zoltán Korda, Petr Levíček
Sciarrone: Jiří Klecker, Jiří Miroslav Procházka j. h., Martin Matoušek
Jitřenka: Petr Špička, Dominik Urbánek
Žalářník: Mikalaj Charnyshou, Petr Karas
Maria Callas: Tereza Kyzlinková, Jitka Osička j. h.
Anděl smrti: Ondřej Biravský j. h., Petr Štych
Italská průvodkyně: Tereza Groszmannová, Alena Feldmannová, Alžběta Filipová
Novicka: Kristýna Karchová, Kristýna Švihálková, Veronika Kamasová

O HISTORII A ZTVÁRNĚNÍ OPERY TOSCA

Tosca je dílo od počátku určené velkým umělkyním. Původní divadelní předloha La Tosca francouzského dramatika Victoriena Sardoua byla psána pro slavnou herečku Sarah Bernhardt. Floria Tosca se stala její nejúspěšnější rolí a následně inspirací pro italského skladatele Giacoma Pucciniho (1858–1924). Vznik opery nebyl snadný, tvůrci mnohokrát pochybovali, zda volba námětu s komplikovaným politickým pozadím z napoleonských válek byla šťastná, ale premiéra v římském Teatro Costanzi v lednu roku 1900 dala za pravdu dramatickému instinktu skladatele. Publikum, ač zpočátku šokováno realističností a brutalitou některých scén, tuto operu plnou nádherné a emotivní hudby rychle přijalo za svou.  Od své římské premiéry v roce 1900 tak tragický příběh trojice hlavních po­stav – zpěvačky Toscy, malíře Cavaradossiho a policejního šéfa barona Scarpiu – opakovaně strhává publikum celého světa. Vášnivá hudba dojímá a mrazí zároveň. Pucciniho opera obsahuje populární čísla, ja­kými jsou Cavarodossiho árie „E lucevan le stelle“ a árie Toscy „Vissi d’arte, vissi d’amore“. Tosca se rychle zařadila mezi nejhranější opery světa a stejně jako její divadelní předloha byla vždy spjata s velkými pěveckými jmény, ať už to byla Ema Destinová či Maria Jeritza. Za nejlepší interpretku této náročné role je však dodnes považována sopranistka Maria Callas.

Jiří Heřman o nové inscenaci:
Hlavním tématem je pro mne obětování se sebe sama, jak daleko v tomto obětování člověk může zajít. Je obětování z lásky vysvobozující? Pokud je smyslem života člověka láska, dokáže žít i bez ní? To jsou otázky, které si budeme při novém nastudování klást. Velkou inspirací mi budou stále živé vzpomínky na studijní pobyt v Římě a umění a život Marie Callas.

Opera je uváděna v italském originále s českými a anglickými titulky.

Délka 170 minut
České titulky
Anglické titulky
Bezbariérový vstup
S přestávkou
Autor libreta
Luigi Illica
Autor libreta
Giuseppe Giacosa
Režie
Jiří Heřman
Dirigent
Jakub Klecker
Dirigent
Ondrej Olos
Sbormistr
Pavel Koňárek

Ukázka představení

Doporučujeme

Noc na Karlštejně

Letní scéna na zámku Mělník

Audience u královny

Národní divadlo

BOEING - BOEING aneb Tři letušky v Paříži

STRAŠNICKÉ DIVADLO PRAHA - ADVERTE - divadlo francouzské komedie

Maminy

Divadlo Lucie Bílé

Magická fontána

Magická fontána

Krásná vzpomínka

Divadlo Ungelt

Koncert filmové hudby JOHNA WILLIAMSE

Filmová filharmonie

Fantom opery

GOJA Music Hall

Gala koncert v Rudolfinu - MOZART, VIVALDI, SMETANA

Colosseum Ticket - Perfect System, s.r.o.

Slepice na zádech

Divadlo Ungelt

Sestra v akci

Hudební divadlo Karlín - HdK

Abonentní koncert ČNSO v Obecním domě

ČNSO - Český národní symfonický orchestr

Carmen | Léto s operou 2022 - Amfiteátr Mikulov

Národní divadlo Brno

Děti ráje

Kultura pod hvězdami

Don Giovanni

Národní divadlo

Dovolená paní Josefy

Divadlo Ungelt

La traviata

Národní divadlo

Bolero, Carmina Burana ve Španělské synagoze

BM Art

Louskáček - Vánoční příběh

Národní divadlo

Slavné filmové melodie 3 v Jeruzalémské synagoze

Fidelio

Přítelkyně

Divadlo Ungelt

Leoš Janáček: Věc Makropulos - koncert

Národní divadlo

Kytice

Národní divadlo

Tosca | Opera na Špilberku - letní scéna NdB 2022

Národní divadlo Brno

Tři mušketýři | Letní kino Stod

Kultura pod hvězdami

Láska je láska

Divadlo Lucie Bílé

Křišťálová večeře na Vltavě

Prague Boats

Rozmarné léto

Spolek Kašpar (Divadlo v Celetné)

Izrael v Egyptě

Collegium 1704

Vejšlap

Divadlo Ungelt

Carmen

Národní divadlo

To nejlepší z české a světové hudby ve Španělské synagoze

BM Art

Mirandolína

Národní divadlo Brno

Freddie - Concert show

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

Poe

Národní divadlo

Slunce, Seno, Jahody

Hudební divadlo Karlín - HdK

Večer na psích dostizích

Činoherní klub

50 odstínů! - muzikálová parodie

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

Hodinová plavba po Vltavě

Prague Boats

Růže pro Algernon

Spolek Kašpar (Divadlo v Celetné)

Racek

Národní divadlo Brno

Kdokoli může dělat cokoli

Divadlo Ungelt

Deštivé dny

Divadlo Ungelt

Doktor Faust

Divadlo Na Maninách

Hana

Národní divadlo Brno

Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů

Národní divadlo moravskoslezké - NDM

Popelka

Národní divadlo Brno

Čochtan | Amfiteátr Chlum

Amfiteátr Chlum

West side story

Národní divadlo moravskoslezké - NDM

Noc bláznů

Národní divadlo Brno

Testosteron

Národní divadlo moravskoslezké - NDM

Koncert pro republiku v Obecním domě

Symf. orchestr hl. m. Prahy FOK

Zrada

Činoherní klub

Romeo a Julie – OPEN AIR

Spolek Kašpar (Divadlo v Celetné)

Jsem doma, zlato!

Divadlo Radka Brzobohatého - DRB

Rusalka ve Státní opeře

Národní divadlo

Vánoční koncert České filharmonie

Česká filharmonie

Macbeth

Komorní scéna Aréna

Ostatní hledají
Nejnavštěvovanější
#rudolfinum
#státníopera
#klavírníkoncert
#muzikál
#třiletuškyvpaříži
#filmováhudba
#komedie
#stavovskédivadlo
#novinka