Dvořákova Praha - 2021

Sir András Schiff, Petr Hejný, členové Panochova kvarteta

Koncertní vystoupení klavíristy Sira Andráse Schiffa ve spolupráci s violoncellistou Petrem Hejným a členy Panochova kvarteta. Stěny Dvořákovy síně se rozezní skladbami Antonína Dvořáka. Těšit se můžete také na unikátní vystoupení Sira Schiffa na harmonium.

#klavírníkoncert
#smyčcovýkoncert
#antoníndvořák
#rudolfinum
#dvořákovapraha2021

Všechny akce

pondělí

20. 9. 2021


20:00


Rudolfinum - Dvořákova síň

Praha 1


390 - 890

Popis

O KONCERTU

Oba klavírní kvintety Antonína Dvořáka přerušené jeho Maličkostmi vytvářejí dohromady velkou koncertní formu, která připomene předehru ke staré italské opeře: trojdílná kompozice s kontrastním středem, to vše vedené jedním tvůrčím duchem. Dvořákova hudba ovšem nepotřebuje následující velké drama – vystačí si zcela suverénně sama. Protagonistou večera navíc bude fantastický klavírista Sir András Schiff, který je rezidenčním umělcem letošního ročníku festivalu a který se interpretaci Dvořákova klavírního díla věnuje dlouhodobě. Nezapomenutelné je jeho provedení Klavírního koncertu g moll, kdy své síly před 20 lety spojil s Jiřím Bělohlávkem a Pražskou komorní filharmonií. 

Dvořákovy klavírní kvintety, jejichž provedení se stane součástí programové náplně letošní Dvořák Collection, jsou oba ve stejné tónině, ale dobu jejich vzniku od sebe dělí patnáct let. Ten první z roku 1872 představuje třicetiletého Dvořáka na prahu autorské samostatnosti a osobitosti. Druhý kvintet už je dílem zralého autora, který přesně ví, co chce, a dovede své záměry realizovat. Klavírní kvintet č. 2 A dur se také plným právem řadí k nejvíce ceněným skladbám svého žánru. Pětidílné Maličkosti vytvoří mezi oběma kvintety pomyslný předěl plný barev a veselé hudební přímočarosti. Unikátním momentem bude spatřit klavíristu Sira Schiffa hrát na harmonium, které je v partituře tohoto díla uvedeno.

 

PROGRAM

Antonín Dvořák
Klavírní kvintet č. 1 A dur, op. 5, B. 28

Antonín Dvořák
Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium, op. 47, B. 79

Antonín Dvořák
Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81, B. 155

 

INTERPRETI 

SIR ANDRÁS SCHIFF klavír

PETR HEJNÝ violoncello

Členové PANOCHOVA KVARTETA
JIŘÍ PANOCHA 1. housle
PAVEL ZEJFART 2. housle
MIROSLAV SEHNOUTKA viola

Délka 110 minut
Bezbariérový vstup
Hudba
Antonín Dvořák

Ukázka představení