Činoherní klub

Léda | Valdštejnská zahrada

Hra o touze, jež přestane být touhou, stane-li se šedou skutečností. Představení proběhne ve Valdštejnské zahradě v podání Činoherního klubu. Těšit se můžete na skvělé herecké výkony Petra Nárožného, Ondřeje Vetchého, Dany Černé a dalších.

#psychologickédrama
#letníscéna
#humor
#valdštejnskázahrada
#petrnárožny
#senátprokulturu

Všechny akce

neděle

25. 7. 2021


20:30


Senát

Praha


500 - 500

pondělí

26. 7. 2021


20:30


Senát

Praha


500 - 500

Popis

O PŘEDSTAVENÍ

"Nic, k čemu může dojít mezi mužem a ženou, není tak důležité, aby bylo nutno si kvůli tomu rvát vlasy." Hra o touze, jež přestane být touhou, stane-li se šedou skutečností.

LÉDA (1931) je pronikavá psychologická studie scén z manželského i nemanželského života, přesahující až do grotesky. Hra o vzájemném puzení i nepřekonatelném odporu mezi pohlavími, o nevěře, citové exaltaci i nevraživé vyprahlosti, falešných sebepředstavách a ambicích, uražené ješitnosti; hra o touze, jež přestává být touhou, stane-li se šedou skutečností.

„KRLEŽOVA LÉDA VLASTNĚ POSTRÁDÁ BĚŽNOU MORÁLKU. CHYBÍ TU MORÁLNĚ PŘÍKLADNÝ LIDSKÝ TVOR. ALE O TO VÍC VYNIKÁ TO, CO HÝBE OPRAVDICKÝM DUŠEVNEM VELKÉHO MNOŽSTVÍ MUŽŮ A ŽEN. TOUHA. JE TO TAKOVÝ KUS SYROVÉHO MASA VYRVANÝ Z TĚLA ŽIVOTA.“

LADISLAV SMOČEK

 

„ČLOVĚK, JAKO MÍRA VŠECH VĚCÍ A JEDINÝ MEZI ŽIVOČICHY SI VĚDOMÝ SVÉ SMRTELNOSTI, VYTVÁŘÍ SEBE A SVŮJ OSUD, VLÁDNE NAD SEBOU I NAD SVÝMI VÁŠNĚMI, A SOUČASNĚ JE SLEPÝ JAKO PŘÍRODA A JEDINÉ, CO JÍM HÝBE, JSOU JEHO SLEPÉ PUDY. TAKOVÝ, JAKÝ JE, TAKOVÁ JE I JEHO LIDSKOST: NA JEDNÉ STRANĚ SE DŮSTOJNĚ POVZNÁŠÍ NAD VŠECHNY LIDSKÉ SLABOSTI, NA DRUHÉ CHROCHTÁ V KALUŽI A KOLEM MOROVÝCH, LEČ, Ó BĚDA, PLNÝCH KORYT…“

MIROSLAV KRLEŽA

OBSAZENÍ

Rytíř Olivier Urban, bývalý diplomat - Petr Nárožný
Aurel, akademický malíř - Ondřej Vetchý
Klára, jeho žena - Dana Černá
Klanfar, velkoprůmyslník - Otmar Brancuzský, Mojmír Maděrič
Melita, rozená von Szlouganová, jeho žena - Nela Boudová

Délka 90 minut
Autor
Miroslav Krleža
Režie
Ladislav Smoček