Činoherní klub

Podivné odpoledne DR. Zvonka Burkeho | Valdštejnská zahrada

Proslulá psychologická groteska o lidumilovi, který se málem stane několikanásobným vrahem. Představení proběhne ve Valdštejnské zahradě v podání Činoherního klubu. Těšit se můžete na skvělé herecké výkony Bolka Polívky, Ondřeje Vetchého, Ivany Chýlkové a dalších.

#humor
#letníscéna
#valdštejnskázahrada
#současnédivadlo
#filozofické
#senátprokulturu

Všechny akce

pátek

23. 7. 2021


20:30


Senát

Praha


500 - 500

Popis

O PŘEDSTAVENÍ

Proslulá psychologická groteska o lidumilovi, který se málem stane několikanásobným vrahem.

Nejproslulejší hra spoluzakladatele, kmenového autora a režiséra Činoherního klubu Ladislava Smočka. Psychologická groteska o lidumilovi, který se málem stane několikanásobným vrahem, byla přeložena do čtrnácti jazyků, hrála se ve většině evropských zemí, ale i v Latinské Americe. Ladislav Smoček ji napsal v roce 1965 a v Činoherním klubu ji poprvé uvedl na jaře 1966. V době normalizace byla tato lidská komedie označena za nelidskou a v Činoherním klubu se hrát nemohla. Na jevišti našeho divadla se znovu objevila v lednu 1990 – a hraje se dodnes.

Příčina její popularity nepochybně tkví v jejím originálním humoru, který má mnoho společného s absurdním humorem a gerontologickými studiemi Smočkových prvních povídek. V PODIVNÉM ODPOLEDNI DR. ZVONKA BURKEHO se vedou legrační řeči, od nichž lze abstrahovat k studentské ironii i profesorskému školometství. Devatenácté století a jeho ideologie i pozdní romantismus strašící v Burkeho pseudoušlechtilém a vlasteneckém žvanění (však na zdi jeho pokojíku zbytečně nevisí portréty Čelakovského a Dumase staršího) se ostře střídá s peprným výrazem, černým viděním i pružným skokem z vysokého tématu k tomu nejnižšímu a zase zpět. Ryzost charakteru je konfrontována s pěkným chrupem, věda a lidumilství s žlázami s vnitřní sekrecí.

Člověk je pln ideálů a dobré vůle. Dokud se všechno daří. Ale projeví se jako sobec, pokrytec a intrikán, když jsou jeho zájmy ohroženy. Ublížen ve svých citech, začne ubližovat druhým.

Člověk chce být ušlechtilý a dobrý, ale životní okolnosti prostě takové zpravidla nejsou a ohrožují jeho Já, jeho jistotu. A tehdy se projeví jeho povaha, jaká skutečně je a v takových okamžicích být musí: brání se všemi prostředky jako pes, kterému berou kost.

„Nepodlehnout tomu dokáže jen málokdo: stojí to příliš mnoho sil a sebeovládání. Deklarovaná morálka člověka se ukáže jen tehdy jako pravdivá, když obstojí ve zkouškách konkrétních životních situací – jestliže ne, byl to jen sebeklam.“

Vladimíra Smočková

 

„V základě hry Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho je smutek. Smutné věci mohou být veselé a naopak. A silný akt v nás může vyvolat veselí plynoucí z tohoto násilí. Burke není jediný egoista, všechny postavy jsou více nebo méně egoisty.“

Ladislav Smoček

PRAKTICKÉ INFORMACE PRO DIVÁKY

• začátek představení je vždy ve 20:30
• vstup od stanice metra A – Malostranská.
• Sala terrena ve Valdštejnské zahradě je zastřešená, hrajeme tak za každého počasí.
• areál bude pro držitele vstupenky přístupný od 19:30

OBSAZENÍ

Burke - Boleslav Polívka
Svatava - Ivana Chýlková
Outěchová - Jaromír Dulava
Tichý - Ondřej Vetchý
Václav - Otmar Brancuzský

Délka 90 minut
Autor / Režie
Ladislav Smoček