ČNSO - Český národní symfonický orchestr

V. KONCERT 28.SEZONY 2020 / 2021

Poslechněte si skladby Richarda Wagnera a Richarda Strausse v podání Českého národního symfonického orchestru.

#wagner
#obecnídům

Všechny akce

středa

17. 3. 2021


19:30


Smetanova síň OD

Praha


150 - 600

Popis

O KONCERTU

Český národní symfonický orchestr si na 5. abonentní koncert připravil náročný program, ve kterém zazní skvosty dvou představitelů pozdního romantismu. Hudba Richarda Wagnera dokáže, přes někdy vytýkanou přílišnou rozvláčnost, přenést vnímavého posluchače do fantastického světa daleko za hranice racionálna. Jeho instrumentace a cit pro barvu orchestru je dodnes nepřekonaná a stala se vzorem pro mnohé další komponisty.

Nejznámějším z Wagnerových následovníku je mnichovský rodák Richard Strauss, pro něhož byly opery tohoto kultovního skladatele základní inspirací. Vždyť právě Tristan a Isolda byla vůbec prvním dílem, které v Berlíně v roce 1898 Strauss dirigoval. V jeho kompozicích se odráží inspirace historií a filozofií, což byly obory, které studoval ještě předtím, než se začal naplno věnovat skladatelské činnosti.

Komická opera Růžový kavalír, ze které zazní v druhé půli koncertu orchestrální suita, je v rámci celkového nahlížení na Straussovu tvorbu obecně považována za hudbu spíše lehčího charakteru. Autor chtěl tímto dílem vzdát poctu W. A. Mozartovi, který byl jeho největším skladatelským vzorem.

 

PROGRAM

Richard Wagner
Předehra z opery Bludný Holanďan


Richard Wagner
Prelude und Liebestod z opery Tristan a Isolda


Richard Wagner
Předehra z opery Mistři pěvci norimberští

 
Richard Strauss
Symfonická báseň „Don Juan“


Richard Strauss
Symfonická suita z opery Růžový kavalír

 

HRAJÍ

Český národní symfonický orchestr

Steven Mercurio | dirigent

Délka 90 minut
Hudba
Richard Strauss
Hudba
Richard Wagner