Česká filharmonie

Juanjo Mena

Přijďte si užít večer s vynikajícím dirigentem Juanjem Menou!

#recitál
#oblíbené
#harfa

Všechny akce

středa

10. 3. 2021


19:30


Rudolfinum - Dvořákova síň

Praha 1


120 - 1400

čtvrtek

11. 3. 2021


19:30


Rudolfinum - Dvořákova síň

Praha 1


120 - 1400

pátek

12. 3. 2021


19:30


Rudolfinum - Dvořákova síň

Praha 1


120 - 1400

Popis

Na výlet do Španělska hýřícího barvami, zvuky a vůněmi nás vezme španělský dirigent stojící v čele orchestru BBC Philharmonic, Juanjo Mena. Zahájí ho Fantastické tance, nejznámější dílo Joaquína Turiny z roku 1919. Přestože jsou původně zkomponovány pro sólový klavír, proslavila je až jejich orchestrální verze.

Rodrigův Aranjuezský koncert nás přenese do zahrad královského paláce v Aranjuezu, který postavil v šestnáctém století král Philip II. Rodrigovi se dokonale podařilo napodobit hudbou zvuky přírody. První větu popisuje jako „plnou rytmu a energie“, druhá věta je dialogem mezi harfou a sólisty z orchestru na hoboj, fagot, anglický a lesní roh. Třetí část je imitací dvorního tance. Premiéry se uskutečnily v roce 1940 v Barceloně i Madridu se sólovou kytarou a teprve roku 1974 Rodrigo skladbu přepsal na žádost Nicanora Zabalety pro harfu. Slavné verze Aranjuezského koncertu natočili také flamenkový kytarista Paco de Lucía a jazzový trumpetista Miles Davis, který se inspiroval pomalou větou.

Uličkami a cestami Španělska, nočními vůněmi i svátečním ránem projdeme s Debussyho symfonickým obrazem Iberia a večer uzavře jedna z nejznámějších skladeb vůbec, Ravelovo Bolero. Přitom nechybělo mnoho a tento klasický „hit“ vůbec nespatřil světlo světa. Ravel chtěl na žádost Idy Rubinstein původně jen instrumentovat Albénizovu skladbu Iberia, jenže k ní dlouho nemohl získat práva. Když se to konečně podařilo, měl už Ravel jiný plán: „Napsat téma, trvající zhruba minutu, a osmnáct minut ho opakovat.“

BĚHEM KONCERTU SE MŮŽETE TĚŠIT NA SKLADBY

Joaquín Turina
Danzas fantásticas, op. 22 (17')

Joaquín Rodrigo
Concierto de Aranjuez (verze pro harfu) (21')

Claude Debussy
Iberia, druhá část z cyklu Obrazy (20')

Maurice Ravel
Bolero (13')

HRAJÍ

Jana Boušková | harfa
Juanjo Mena | dirigent

Délka 120 minut
Bezbariérový vstup
Hudba
Joaquín Turina
Hudba
Joaquín Rodrigo
Hudba
Claude Debussy
Hudba
Maurice Ravel